Jelenünk : Az alapiskola és az óvoda

Az Ipolyszakállosi Alapiskola és Óvoda önálló jogalanyként 2002. április 1-től működik az Ipolyszakállosi Községi Hivatal fenntartósága alatt. Első éveiben csak az alapiskola élt az önirányítás lehetőségével, majd 2004. augusztus 1-vel az óvoda is csatlakozott hozzánk. Az iskola mellett működő iskolakonyha és napközi otthon szintén az intézményrendszer részét képezik. Az iskola épületében helyet foglal még a külön igazgatóssággal működő szlovák nyelvű alsó tagozatos iskola is.
     Maga az iskola épülete 1963-ban épült, és került átadásra. Az intézmény az évek során fokozatosan bővült  tornateremmel, iskolakonyhával, műhellyel, amelyek ma is a lehetőségek szélesebb kihasználását biztosíthatják. Külön ékességnek számíthatna az iskola környezete, a szép tágas iskolaudvar, a nagy sportpálya, a kézilabdapálya, valamint a gyümölcsös, amely az iskolakert részét képezi. Sajnos állapotuk mára a pénztelenség és a gondatlanság révén kissé fakulttá teszi az iskola környékét.  
     Az iskola igazgatóságát 3 tag alkotja: az alapiskola igazgatónője, az alapiskola megbízott igazgatóhelyettese és az óvoda igazgatóhelyettese.
      Az iskolavezetés összetétele: az igazgatóságon kívül aktív tagjai még a nevelési tanácsadó, a szakszervezet elnöke, a diákönkormányzat vezetője és a módszertani csoportok vezetői is.
     A tantestület összességében 13 pedagógusból áll: 4 alsó tagozatos, 7 felső tagozatos tanítóból és 2 nevelőnőből. A hitoktatást 2 lelkész segítségével biztosítjuk.  Mindannyian szakképzett pedagógusok vagyunk. Talán sokat árul el a „munkához” való hozzáállásunkról, hogy a 13 pedagógusból öt rendelkezik 2. kvalifikációs vizsgával.
     Az oktató-nevelő munka 2008. szeptemberétől iskolánkon is saját iskolaprogram alapján működik. A 9. évfolyam kivételével a szabadon felhasználható óraszámokat elsősorban az anyanyelv, valamint a természettudományi tantárgyak oktatásának megerősítésére fordítottuk. A délutáni foglalkoztatást mindenekelőtt a napközi otthon 2 csoportja, valamint a széles körű szakköri tevékenység biztosítja. (9 féle szakkör összesen 16 csoportjában van lehetősége a tanulóinknak az ismeretszerzésre, tudásuk mélyítésére, készségeik fejlesztésére.) A tehetséges tanulók nemcsak a szakköri foglalkozásokon, egyéb formában is megmérettethetik magukat. Szinte minden területen biztosítunk alkalmat, hogy összemérhessék tudásukat, képeségeiket más iskola tanulóival.

AZ ISKOLAI ÉTKEZDE

a

A szellemi táplálék mellett nagyon fontos a test táplálása is. Ezt biztosítja iskolánk étkezdése, amelyben Tóth Zsuzsanna vezetése mellett három szakácsnő készíti az ízletes tízóraikat, ebédeket és uzsonnákat. lévai járás legnagyobb vidéki, címével

AZ ÓVODA

Óvodánkban 18 gyermek tanul. Az oktatásukat-nevelésüket két pedagógus biztosítja be.

Az ipolyszakállosi magyar nevelési nyelvű óvoda 1985 – ben a falu által újonnan épített épületben kezdte meg működését. A kétosztályos, akkor még 50 gyermekkel üzemelő óvoda úgy belső, mint külső tereit tekintve a járás egyik legmodernebb létesítményei közé tartozott.A gyermeklétszám csökkenése és a gazdasági megszorítások következményeként az óvoda átköltöztetésére került sor 2003–as év nyarán.Az alapiskola melletti épületszárnyban működő helyi óvoda jelenleg 24 gyermek számára biztosítja a napi ellátást, 2 pedagógus felügyelete mellett. A hivatalos megnevezése a közös Intézménynek 2008. december 31-ig Magyar tanítási nyelvű iskola és óvoda – Ipolyszakállos. Ebben a formában 2003 szeptemberétől közös iskolavezetés felügyeletében folyt az oktató nevelő munka.

 A szeretet legerősebb forrása a család. A család segít, támogat, megért bíztat. Mégis elismert tény, hogy az óvodai nevelés nélkülözhetetlen a gyermek megfelelő fejlődése szempontjából, ugyanis nagyban felgyorsítja  a gyermek felzárkózását kortársi környezetéhez.

    Egyosztályos óvodánkat 3 – 6 éves gyermekek látogatják. A foglalkozások magyar nyelven zajlanak, mindez nem zárja ki azt, hogy közben szlovák nyelvi foglalkozás keretén belül szlovákul is tanuljon a gyermek. A gyerekcsoport fele anyanyelvi szinten beszéli a szlovák nyelvet, így lehetővé válik az idegen nyelv könnyebb elsajátítása a magyar ajkú gyermekek számára is. Az előírt rendszeres foglalkozások mellett, állandóan szem előtt tartva beépítjük minden napjainkba az egészséges életmódra való nevelést. Jelszavunk : „ Egészségesen élni és egészségesnek lenni. „  A gyermek számára biztosítva van az egészséges tiszta stressz mentes, külső negatív hatásoktól elszigetelt kellemes környezet.

     Az óvoda nevelési programjának megvalósítása folyamatos játékos tevékenységgel történik. Valljuk, hogy az óvodás gyermek óvodás nyelven ért és érik. A 3 – 6 éves gyermek nyelvén beszélni azt jelenti játszani és mesélni. Játsszon, hallgasson mesét, legyen utánoznivalója  szóban és tettben, s vegye körül oldott,  derűs, érzelmi biztonságot adó légkör.

Keveset, lassan s a jót gyakran ismételni.

Tantárgyaink a mozgás, zene, kép szó - melyekkel jóindulatú, jellemes személyiséget formálgatunk a gyermek fejlődésének egyéni ritmusában.Bár elhatároljuk magunkat a betanított produkciók gyakori és direktív mutogatásától, mégis „ ovitudományunkat“  egyszerű nyitott napokon kívánjuk bemutatni, melyek igazodnak a évközi ünnepekhez

Nem hagyjuk magára a gyermeket, hanem együtt játszunk velük és bekapcsoljuk a szülőket is.

    Az óvodánkban megrendezendő szülő – gyermek programok , szívet melengető eseményekké nőtték ki magukat. A közös Mikulásvárás, a karácsonyi készülődés(mézeskalács sütés, kézműves foglalkozások) néphagyomány ápolás hatása a családok szemléletmódjában tartalmi változásokat idéznek elő.

Fontos, hogy  a gyermeket körülvevő szűkebb és tágabb környezet ( család – óvoda ) összhangja megteremtődjön.

      A „ Szólj síp, szólj ... „ című óvodai csoportok népi hagyományokat és gyermekjátékokat felelevenítő seregszemléjén évente képviseljük óvodánkat.

     Nem hagyunk figyelmen kívül egyetlen ajánlást, felkérést vagy egyéb lehetőséget sem ahol részt vehetünk.Kötelességünknek érezzük részvételünkkel támogatni minden közösségi rendezvényt, ahol számot adhatunk gyermekeink tevékenységéről – munkájáról

 

MINDENNAPJAINK

Az iskolások élete meghatározott napirend - napi rezsim szerint kell, hogy működjön. A fontosabb szabályok, illetve a tanulók jogainak, kötelességeinek az összessége megtalálható a házirendünkben. Alábbiakban csupán a legalapvetőbb információk szerepelnek:

Az iskola épülete reggel 06.00 órától este 18.00 óráig tart nyitva. A tanulók 7.10 - 7.30 óra között érkeznek az iskolába. Átveszik az iskolai váltócipőt, majd az első csengetéskor, azaz 7.40-kor felmennek az osztálytermeikbe. Szülők, hozzátartozók, pláne idegenek nem léphetnek be az iskolába! Kivétel csak akkor tehető, ha az illető a kapucsengővel jelez, és iskolai alkalmazott beengedi az épületbe, vagy abban az esetben, ha előzőleg valamelyik pedagógussal egyeztetett (pl. szülő az osztályfőnökhöz).

Pedagógusok továbbképzése BG

 

Kik is "lakják" az iskolát?